У звітному тижні, як і в минулому, період сильних морозів змінився короткочасною відлигою, що супроводжувалось різким перепадом температури від -9 до +10С ( 11-12 січня), з послідуючим зниженням середньодобової температури повітря (13.02) до -150С. В результаті відбулось ущільнення снігового покриву та утворення на його поверхні крижаної кірки. На разі (з 13.02 по 18.02) триває період сильних морозів. Середньодобова температура повітря становить 14-220С нижче нуля. На поверхні грунту 17.02 спостерігалось зниження температури до -250С. Проте, наявність снігового покриву запобігає суттєвому промерзанню грунту. Так, на глибині залягання вузла кущення температура грунту була в межах 4,0-9,00С нижче нуля, тобто вище за критичні температури вимерзання. В день відлиги (13.02) даний показник підвищився до -1,3-0,00С. На глибині 40см температура грутну була в межах 0,4-1,00С нижче нуля.
Різкі перепади температури, в 1 та 2 декадах лютого можуть суттєво знизити життєздатність рослин. Особливо тих, які ввійшли в зиму недостатньо розвиненими, а саме у фазі «шилець» та 2-3 листочків.
На даний час стан перезимівлі озимини оцінюється як задовільний. Рослини озимих культур мають добру регенераційну здатність при їх відрощуванні.
За станом рослин, по кожному полю, слід вести регулярні спостереження для визначення їх життєздатності шляхом відбору монолітів чи проб для прискореного відрощування. Особливо це є актуальним і необхідним за цьогорічних умов зимівлі озимих.
23 лютого є календарно-метеорологічним строком відбору монолітів для визначення стану рослин озимих колосових. В першу чергу обов’язкового слід провести відбір монолітів на тих площах, де рослини були перерослі чи недорозвинені, посіяні після гірших попередниках та на площах де не вносили мінеральні добрива.
Якщо вдень відбору монолітів температура повітря буде нижче мінус 10-12°С, то під час транспортування до приміщення їх необхідно утеплити, прикривши соломою чи мішковиною. Відтавання монолітів проводиться при температурі плюс 10-18°С (1-2 дні), в послідуючому їх необхідно помістити в умови доброго освітлення і з температурою плюс 15-20°С. Підрахунок результатів проводиться через 14-15 днів після відбору монолітів. Рослини не слід виривати, а викопувати, щоб не пошкодити корінців. Враховуючи розмір відібраного моноліту за кількістю рослин легко визначається густота рослин (шт./м2 чи млн./га). Із загальної кількості рослин у моноліті, у процентному і поштучному виразі, визначається кількість живих рослин, ушкоджених та рослин, які загинули.
Для визначення життєздатності рослин можна також користуватися прискореними методами: донський (удосконалений) метод, метод оцінки по конусу наростання, метод забарвлення тканин, метод цукрового розчину, водний метод.
В цей же час бажано визначити і вміст цукрів у вузлах кущення рослин. Даний показник характеризуватиме ступінь морозостійкості останніх, що є надзвичайно важливим для планування агротехнічних робіт по догляду за рослинами.
Заступник директора з наукової роботи М.Г Собко